BARWINEK RÓŻYCZKOWY, BAWEŁNA ZWYCZAJNA, CZERWONA KONICZYNA

BARWINEK RÓŻYCZKOWY

 

Inaczej (catharanthus roseus).

 

Ten półkrzew lub bylina pochodzi z rodziny toinowatych i pochodzi z Madagaskaru. Najczęściej hoduje się ją w celach ozdobnych, ale także leczniczych (kwiaty lub cała roślina).

 

Roślina wykazuje szerokie zastosowanie w walce z nowotworami (jak np. białaczka), zatrzymując rozwój tkanki nowotworowej. W farmaceutyce można spotkać substancje lecznicze, które zawierają wyizolowane alkaloidy dimeryczne.

 

Medycyna chińska poleca roślinę do leczenia takich przypadłości jak: malaria, ziarnica złośliwa, cykrzyca.

 

Uwaga! Barwinek różyczkowy nie nadaje się do stosowania domowego oraz nie stosuje się go bez porozumienia z lekarzem.

 

BAWEŁNA ZWYCZAJNA

 

Inaczej gossypium hirsutum lub bawełna kosmata, to gatunek krzewów z rodziny ślazowatych. Jej pochodzenie to kraje Ameryki Środkowej, gdzie była popularnie uprawianą rośliną.

 

Nasiona bawełny zwyczajnej zawierają witaminy, olej jadalny, białko. Z kolei jej korzeń to mieszanka soli mineralnych i gossypolu.

 

W medycynie znane jest jej zastosowanie w leczeniu miażdżycy (olej bawełniany zawiera ok. 45% NNKT).

 

Roślina ma także właściwości przeciwkrwotoczne, przeciwwirusowe, goi rany i pomaga pozbyć się opuchnięć. Leczy gojące rany i likwidujące obrzęki.

 

Współcześnie bawełna zwyczajna zalicza się do jednego z ważniejszych surowców roślinnych w przemyśle przędzalniczym i jest uprawiana powszechnie tam, gdzie tylko klimat na to pozwala. Powstają z niej tkaniny bawełniane, a z nasion wytwarza się bardzo cenny olej (stosowany m.in. przy wytwarzaniu margaryny). Ponadto odpady są często karmą dla zwierząt. Z bawełny zwyczajnej robi się taśmy i sznury i proch bezdymny.

 

CZERWONA KONICZYNA

Zwana też łąkową lub koniczem.

Czerwona koniczyna jest stałą bywalczynią polskich łąk, lasów, przydroży i pól. Szczególnie lubi miejsca trawiaste i żyzne gleby.

Znalazła zastosowanie w medycynie ludowej, która odkryła jej właściwości moczopędne i wykrztuśne. Stąd stosuje się ją np. przy astmie, napadach kaszlu czy zapaleniu oskrzeli. Ponadto polecana jest przy łuszczycy, a środki z jej zawartością, to cenny preparat w leczeniu trudno gojących się ran i innych chorób skórnych. Preparaty z zwartością czerwonej koniczyny działają łagodząco na panie, które znalazły się w okresie klimakterium.

Poza tym czerwona koniczyna jest popularną rośliną uprawną, m.in. ze względu na spore ilości soli mineralnych i białka.

© Copyright Serwis wielotematyczny nie tylko dla kobiet 2025